Hamburg

Hamburg

Monday, July 13, 2015

Hummel, Hummel, Mors, Mors

Ha egy hamburgi "Hummel, Hummel" felkialtassal közeledik hozzad, akkor erre csak egy helyes valasz van: "Mors, Mors!" Az egykor hirhedt hamburgi köszönes mara kisse kiment a divatbol, de csatakialtaskent meg ma is el es virul, pl. a focistadionokban.
A szofordulat eredete a XIX szazadban keresendö. Ekkor elt Johann Wilhelm Bentz, azaz csufneven Hans Hummel, aki az egykori hamburgi belvarosban vizhordozokent tevekenykedett. 
A központi vizellatas bevezetese elött ugyanis a varosi lakossag is kutakrol hozta a vizet; a vizhordozo nemi jutalek fejeben atvette ezt a nehez munkat. Bentz, aki a legendak szerint rendkivül morcos es rosszkedvü termeszet volt, altalaban egy csapat gyerek kisereteben jarta a varost, mestersege egyenruhajaban, a fekete kabatban es fekete kalapban. A gyerekek folyamatosan csufoltak, Hummelnek szolitva - mivel ö roskadasig meg volt rakva a nehez vizesvödrökkel, igy csak kiabalni tudott: "Mors, Mors", ami az eszaknemet tajszolasban annyit jelent, hogy nyald ki a f****.
Hans Hummel 1854-ben meghalt, de a szofordulat addigra bekerült a köznyelvbe, egyfajta titkos jelkodkent - ha pl. ket hamburgi külföldön talalkozott, igy köszönve rögtön vilagossa lett a szarmazas szerinti kötelek.

A 30-as evekben a nacik szemet szurta Bentz egykori területe, a Gängeviertel, amely lepusztult, szegenyes hazaival csak ugy ontotta a "reakcios es kommunista" elemeket. Hamarosan döntes született: az egesz varosreszt leromboltak, es helyebe uj, vilagos es tisztabb epületek epültek. A nacik jo erzekkel egy tipikus hamburgi stilusu, klinkerteglas, ugymond "nepies" negyedet huztak fel - a nepies jelleg alatamasztasara pedig eppen jol jött Hans Hummel legendaja. Igy került 1938-ban a Rademachergang egyik terere Hans Hummel szobra.


A szobor egyik felen a vizhordozo legendas alakja lathato - mögötte pedig az öt csufolo gyerekek.
A figyelmes szemlelö a ter egyik tavoli sarkan - a Breiter Gang fele esö sarokhazon - egy masik szobrot fedezhet fel: egy vasott gyereket, aki letolt nadragjat mutatja a jobb sorsra erdemes vizhordozo fele...


A szobor es az epületek ma mar senkit sem emlekeztetnek a naci propagandara, Hans Hummel pedig a mai napig is hüsegesen követi a HSV focicsapat meccseit - az idök vegezeteig, vagy legalabbis amig a HSV az 1. Bundesligaban jatszik...

No comments:

Post a Comment